امروز: پنجشنبه، 21 فروردين 1399

سایت اطلاع رسانی گروه آمادگی دفاعی استان زنجان
   

معرفی استان زنجان


استان زنجان یکی از استان های با اهمیت ایران است که در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده و از نظر ارتباط به دلیل استقرار بر محور ترانزیتى، نقطه ارتباطی مرکز با غرب و شمال غربی ایران به شمار می آید. جاذبه های جهانگردی استان زنجان درتمام قسمت های آن پراکنده شده و می توان آنها را در شمار جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار داد. در این میان شهرستان های ابهر و زنجان مشهورترین جاذبه های گردشگری این استان را در خود جای داده اند. از نظر جاذبه های گردشگری، وجود بنای عظیم و با شکوه سلطانیه که یکی از بزرگ ترین و مشهورترین بناهای اسلامی با عمری 700 ساله که جزو آثار ثبت شده ایران بزرگ در فهرست میراث جهانی بشر در یونسکو است، این استان را در صنعت توریسم کشورحائز اهمیت بسیار کرده است. استان زنجان براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 3 شهرستان، 13 بخش، 8 شهر است؛ که شهرستان های این استان عبارتند از زنجان، ابهر و خدابنده. در زنجان صنایع دستی از رشد و شکوفایی چشمگیری برخوردارند. نمونه های بدیع؛ آفریده های دستان هنرمندان و متخصصان برجسته زنجانی در زمینه های چاقوسازی، فرش بافی، چاروق دوزی و ملیله کاری امروزه مایه سربلندی و مباهات موزه های بزرگ جهان است.

زنجان

این شهرستان مساحت آن بالغ بر 5396 کیلومتر مربع است. شهرستان زنجان از شمال به استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل، از شرق به شهرستان‌های طارم و ابهر، از جنوب به شهرستان‌های ایجرود و خدابنده و از غرب به شهرستان ماه‌نشان محدود است. طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ، جمعیت شهرستان زنجان حدود 640000 نفر است و جمعیت آن 8/42 درصد از کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهد. این شهرستان دارای دو بخش «مرکزی» و «زنجان‌ رود»، یک شهر «زنجان» و ده دهستان است.

مراکز دیدنی:

مسجد جامع (سید) زنجان، مسجد جمیله خانم، مسجد میرزایی، مسجد چهل‌ستون، مسجد ملا (ولیعصر)، مسجد آقا میر فتح‌الله، بازار تاریخی زنجان، سفره‌خانه سنتی حاج‌ داداش (گرمابه قدیمی)، موزه رختشوی‌خانه، بنای ذوالفقاری، بنای توفیقی (موزه آثار شهدا)، بنای دارایی، سرای دخان، کاروانسرای سنگی (سفره‌خانه سنتی)، کاروانسرای نیک‌پی، کاروانسرای سرچم، غارگلجیک.

شهرستان ابهر

شهرستان ابهر در جنوب شرقی استان زنجان ، در مسیر آزاد راه تهران – تبریز و راه آهن سراسری قرار دارد ، ابهر از سابقه تاریخی زیادی برخوردار است وجه تسمیه نام ابهر از واژه پهلوی ( اوهر) گرفته شده که به معنای محل تجمع آب ( سد ) است ، آثار به دست آمده از آن به هزاره های چهارم پیش از میلاد باز میگردد. ۳۰۰۰ سال پیش مادها در این منطقه حضور فعال داشته اند و حتی نبردی میان مادها و آشوری ها در این منطقه به وقوع پیوسته است . بعد از اسلام در روزگار ایلخانیان این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار بود و نزدیکی آن به شهر سلطانیه جایگاه ویژه ای به آن بخشیده بود. خرابه ها و تپه های به جا مانده در حوالی شهرستان ابهر، نشان از سابقه هفت هزار ساله این منطقه دارد . از آثار به دست آمده در این شهر می نوان به سفالهای قرمز رنگ طرح دار اشاره کرد که نشان از تمدنهای هفت هزار ساله دارد.

 

شهرستان خدابنده یا قیدار

خدابنده یکی از شهرهای ایران در استان زنجان است. این شهر مرکز شهرستان خدابنده است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۳۰٫۲۵۱ نفر بوده‌است.

قیدار نام یکی از پیامبران بوده‌است که آرامگاهش در این شهر قرار دارد. او را فرزند اسماعیل و نیای سی‌ام محمد، پیامبر اسلام دانسته‌اند. در کتاب منتهاج البراعه تالیف میرزا حبیب‌الله هاشمی خویی و کتاب جلا العیون تالیف محمد باقر مجلسی نیز به همین منوال شجره قیدار نبی را به ابراهیم و آدم نسبت داده‌اند.

انتساب این بقعه به قیدار نبی با استشهاد ۶۵ نفر از علمای طراز اول مورد تایید قرار گرفته‌است. این بقعه در زمان بلغار خاتون زن غازان خان تخریب و مجدداً در سال ۷۱۹ قمری احداث شد.در تاریخ ۱۳۱۹ قمری این بقعه توسط شخصی بنام امیر جهانشاه خان افشار مرمت شد.

یکی دیگر از جای‌های گردشگری قیدار غار کتله‌خور است. جدیداً در نزدیکی زرین رود غار جدید خشکی آبی بنام زرین غار کشف شده‌است که نیاز به توسعه داردو می‌تواند از مکانهای تفریحی قیدار باشد.

مردم ساکن این شهر ازحق زارعانه ملک برخوردارند و مستاجر اداره اوقاف و امور خیریه میباشندونقل وانتقالات ملکی در واقع انتقال اجاره است. در مورد صحت عقد وقف، مشخص بودن واقف ومشروعیت وی برای وقف، مقدار و نسبت و مشاع یاشش دانگ بودن وقف و.. دراین شهر اطلاعات مشخصی موجود نبوده ونیاز به توضیح وجود دارد.